634683-2023 - PlaneringSverige-Vänersborg: Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter Energisystem Mölndals sjukhus projekt nr 11268
Referensnummer: SFSS 2023-00904
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter planerar just nu en utveckling av Mölndals sjukhus energisystem i form av ett värmeåtervinningssystem med kylvärmepumpar och energilagring.
Mölndals sjukhus har ett stort behov av ett flexibelt och robust försörjningssystem av energi och försörjs idag av fjärrvärme och fjärrkyla. Det nya energiuppbyggnadssystemet innebär bland annat att det befintliga värmesystemet separeras i ett hög- och lågtemperaturssystem, samt att man anlägger hybridsolceller. Det befintliga systemet kompletteras med ett så kallat borrhålslager som via kylvärmepumpar maximerar värmeåtervinning och energilagring.
Förfrågningsunderlag för entreprenaden planeras att annonseras den 2023-11-06 och är baserat på en viss detaljprojektering.
Entreprenaden kommer att handlas upp som generalentreprenad och entreprenadformen är utförandeentreprenad med vissa delar som totalentreprenad.
Byggstart är planerad till februari 2024.
Anläggningen skall kunna tas i drift Q1 2025
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anläggningen skall kunna tas i drift Q1 2025.