634690-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Arrangering av blomsteruppsättningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Växtinredning
Referensnummer: 2-3916/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77330000 Arrangering av blomsteruppsättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Skötsel av befintliga växtkompositioner och hyra och skötsel av växter i kruka.
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende tjänsten för Växtinredning som består av områden:
1. Hyra och köp av större växter i kruka inkl. skötsel;
2. Skötsel av växtväggar och andra växtkomposition.
Tecknande ramavtal kommer att kunna användas av KI:s samtliga institutioner och enheter, i förutsättningen kallade avropare.
Avgränsning
I upphandling ingår inte utomhus växter/blommor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03451000 Växter, 39200000 Inredning, 39290000 Diverse inredning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skötsel av befintliga växtkompositioner och hyra&skötsel av växter i kruka.
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende tjänsten för Växtinredning som består av:1. Hyra och köp av större växter i kruka inkl. skötsel;2. Skötsel av växtväggar och andra växtkomposition.
Bakgrund
Idag har KI en del växter i krukor i allmänna ytor, som hanteras av en avtalat leverantör. Utöver det finns det 36 antal växtväggar med en total yta på 700 m2, samt flera växtkompositioner både i Solna (t ex. 3 träd i 3 olika grupper inomhus) och i Flemingsberg. Dessa sköts av avtalad leverantör fram till sista avtalsdatum, dvs 26-11-2022.
Omfattning
Upphandlingen är indelad i två (2) anbudsområden enligt nedan:1. Hyra/köp av växter i krukor samt skötsel (a+a1):a) Hyra och skötsel av större växter till allmänna ytor som korridorer, reception, enskilda kontorsutrymmen och kontorslandskap. Leverans för dessa ska vid behov ske till samtliga adresser i Stockholmsområdet där KI bedriver verksamhet. I detta inkluderas även annan växtinredning som är aktuell, exempelvis växtmoduler och konst med tydligt växtinslag (ej växtväggar);a1) Köp och återlämning av julgran med eventuell skötsel kan komma att efterfrågas.2. Skötsel av befintliga växtväggar och andra växtmoduler (b).b) Skötsel av befintliga växtväggarKI kommer att teckna avtal med en (1) leverantör för delområde 1 och en (1) för delområde 2.