634734-2023 - ResultatSverige-Sunne: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning Sunne kommun
Referensnummer: UPH/2023:33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar snöröjning på följande områden/orter:
Sunne Hea, Sunne Östra, Sunne Norra, Sunne Södra, Lysvik, Rottneros, Västra Ämtervik och Gräsmark.
Upphandlingen  omfattar även hyvling av kommunala grusvägar sommartid och isrivning av kommunala gator under snöröjningssäsong.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Vinterväghållningsområde Sunne Hea och Östra
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar snöröjning på område Sunne Hea och Östra.
Upphandlingen omfattar även hyvling av kommunala grusvägar sommartid och isrivning av kommunala gator under snöröjningssäsong.
Vinterväghållningsområde Sunne Norra
Del nr: 2
Upphandlingen omfattar snöröjning av Sunne Norra.
Vinterväghållningsområde Sunne Södra
Del nr: 3
Upphandlingen omfattar snöröjning av område Sunne Södra.
Vinterväghållningsområde Lysvik
Del nr: 4
Upphandlingen omfattar snöröjning av område Lysvik.
Vinterväghållningsområde Rottneros
Del nr: 5
Upphandlingen omfattar snöröjning av område Rottneros.
Vinterväghållningsområde Västra Ämtervik
Del nr: 6
Upphandlingen omfattar snöröjning av område Västra Ämtervik.
Vinterväghållningsområde Gräsmark
Del nr: 7
Upphandlingen omfattar snöröjning av område Gräsmark.
Väghyvel Sunne kommun
Del nr: 8
Option
Del nr: 9
Kommunen ska ha möjlighet att avropa hjullastare inklusive förare då akuta situationer uppstår t.ex. då arbetstidsreglerna begränsar den ordinarie verksamheten.
Del nr: 10