634799-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Programvara för nätverk, Internet och intranät
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem
Referensnummer: KS 2021/02262-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad inbjuder er ha¨rmed att anso¨ka om att fa° la¨mna Anbud i upphandling av IT- sto¨d fo¨r process- och ärendehantering.
Va¨stera°s stad avser att teckna Avtal med en (1) Leveranto¨r.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48800000 Informationssystem och servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västerås stad avser att upphandla ett IT-stöd för process- och ärendehantering (ett ”Business Process Management System”; BPMS).
Ambitionen är att IT-stödet så långt som möjligt ska baseras på ett standardsystem. IT-stödet ska vara ägnat att med eller utan anpassningar möta krav på basfunktionalitet som motsvarar den standard som finns i motsvarande moderna IT-stöd, med goda förutsättningar för vidareutveckling.