634800-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Diverse byggnadskonstruktioner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljudisolerande undertak
Referensnummer: FN 2021/00414-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44112000 Diverse byggnadskonstruktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling sker med målsättning att under preciserade förutsättningar upprätta årsentreprenad (ramavtal) avseende undertaksarbeten, montering av undertak, innertak, akustiktak eller ljuddämpande plattor, ljudabsorbenter främst som undertak men även på väggar och liknande konstruktionsdelar, vid planerade och akuta underhållsåtgärder, reparationer, mindre om- och tillbyggnader samt anpassningar i beställarens fastigheter, främst skolor, förskolor, äldreboende och kontorslokaler. Förvaltad area är ca 900 000 kvm. Avrop sker fortlöpande under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 45421146 Montering av undertak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I upphandlingen av undertaksarbeten ska alla förekommande montagearbeten i en husbyggnad ingå som tillhör eller direkt berörs av montaget, så som montering av bärsystem, även för eventuella övriga montage som nedpendlade belysningsarmaturer, ventilationsdon, mm. Ljudabsorbenter, av olika typ, i bärsystem eller dikt konstruktioner såväl på väggar som i undertakskonstruktioner. Erforderliga vägganslutningar, anpassningar och anslutningar till don, mm. Vertikaler och nivåutbyggnader. Montering av clips. Dock ingår ej el- och ventilationsarbeten. Dessa arbeten samordnas och avropas från ramavtal för respektive yrkeskategori.