634874-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport- och anläggningsmaskiner
Referensnummer: UHN.2020.91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar Värnamo kommun och Värnamo Energi:s behov av transport och anläggningsmaskintjänster för bland annat mark- och gatuarbeten inklusive förare.
Fordon och maskiner som kommer att avropas är bl.a. lastbilar för materialtransport, hjullastare, band & hjulburna grävmaskiner. Uppdragen avser både planerade projekt och akuta händelser som exempelvis vattenläckor.
Information gällande frågor och svar:
Under perioden 23 december 2020 till 4 januari har Beställaren begränsade möjligheter att besvara eventuellt inkomna frågor.
Information gällande ESPD:
Det framgår när man lämnar anbudet i e-Avrop att man som anbudsgivare kan välja att bocka för/ur ESPD-formuläret. Det är en valmöjlighet och inte ett ska krav att bifoga ESPD.
Gällande volymer se: Omfattningen i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 183 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grupp 1 Fordon och maskiner
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43210000 Schaktmaskiner, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten, 43320000 Utrustning för bygg- och anläggningsarbeten, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsstart är tänkt starta 1 april. Under april månad kan på och avetablering ske i samverkan för en smidig eventuell övergång från gällande entreprenör till eventuell ny entreprenör.
För Värnamo kommuns del gällande takvolymer:
Grupp 1. Fordon och maskiner maximalt takvärde per år 27 Mkr, dvs 108 Mkr / avtalsperioden. Grupp 2. Lastbilstransporter maximalt takvärde per år 17 Mkr, dvs. 68 Mkr / avtalsperioden. Grupp 3. Släntklipp- övriga maskiner maximalt takvärde per år 0,5 Mkr, dvs. 2 Mkr / avtalsperioden. Grupp 4. Renhållning - övriga maskiner maximalt takvärde per år 0,5 Mkr, dvs. 2 Mkr / avtalsperioden.
För Värnamo Energis del gäller takvolymer:
Värnamo Energi AB upphandlar endast grupp 1 och 2.
Grupp 1. Fordon och maskiner maximalt takvärde per år 0,8 Mkr, dvs. 3,2 Mkr / avtalsperioden. Grupp 2. Lastbilstransporter maximalt takvärde per år 0,15 Mkr, dvs. 0,6 Mkr / avtalsperioden.
Ingen specifik volym garanteras då den verkliga volymen både kan överstiga/understiga ovan angivna volymer.
Grupp 2 Lastbilstransporter
Del nr: 2
Grupp 3 Övriga maskiner- släntklippning
Del nr: 3
Grupp 4 Övriga maskiner- renhållning
Del nr: 4