634889-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Markentreprenad etapp 1 Gjutmästaren 6 Stockholm (AB04)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelMarkentreprenad etapp 1 Gjutmästaren 6 Stockholm (AB04)
BeskrivningEntreprenaden omfattar schaktarbeten samt anläggning av nya ledningsnät avseende dagvatten, el, fiber, fjärrkyla och belysning. Utbyggnad av torg och hårdgjorda ytor. Ut-byggnad av gata och gång och cykelväg
Intern identifierareSTEM 2024/259
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareMarkentreprenad etapp 1 Gjutmästaren 6 Stockholm (AB04)