634893-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggning av luftledningar – Kvalificeringssystem för Strategisk partnering avseende byggnation av luftledning
Meddelande om att det finns ett kvalificeringssystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKvalificeringssystem för Strategisk partnering avseende byggnation av luftledning
BeskrivningSvenska kraftnät utvecklar transmissionsnätet för att möta samhällets behov av en säker, hållbar och ekonomisk elförsörjning. Svenska kraftnät behöver i snabb takt skala upp förmågan för byggnation av luftledningar, från nuvarande mindre än 100 km till mer än 600 km färdigbyggd 400 kV-luftledning per år. Samtidigt visar Svenska kraftnäts omvärldsanalys med fokus på elsektorn bland annat att det saknas tillräcklig kompetens och tillräckliga resurser beträffande både yrkesarbetare och tjänstemän på den relevanta entreprenörsmarknaden i Sverige och övriga Europa. Svenska kraftnät har upprättat detta kvalificeringssystem i syfte att i tidigt skede genomföra upphandlingar av avtal med strategiska partners. Avtalen under kvalificeringssystemet ska främja långsiktiga samarbeten mot gemensamt uppsatta mål, vid byggandet av luftledningar. Svenska kraftnät har som målsättning att på detta sätt bidra till bättre förutsättningar för leverantörer att investera i att bygga upp kapacitet avseende luftledningsbyggnation och på så sätt bredda leverantörsmarknaden. De samarbetsavtal (nedan kallade affärspaket) som upphandlas under kvalificeringssystemet kommer att innefatta flera entreprenader som ska utföras i nära samverkan (strategisk partnering) över tid för hantering av de utmaningar som följer av det kraftigt ökande byggandet av luftledningar kommande år både inom Sverige och på den europeiska marknaden. Därtill utgör underliggande mål att dra nytta av leverantörernas befintliga och under avtalen successivt växande kunskaper, organisationer och erfarenheter för att åstadkomma tids- och kostnadseffektiva utföranden av entreprenader, bidra till bättre förutsättningar för att skapa en god arbetsmiljö och minimera avbrottstider. Genom att leverantören involveras tidigt skapar det utrymme för denne såväl att bidra i planering och projekteringen av entreprenaderna som att tillsammans med Svenska kraftnät utveckla arbetssätt, resurssättning m.m. Kvalificeringssystemets omfattning Svenska kraftnät har i enlighet med 14 kap. 4 § lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF) upprättat ett kvalificeringssystem avseende Svenska kraftnäts framtida upphandlingar av avtal avseende affärspaket för byggnation av luftledningar enligt nedan. Varje affärspaket kommer att innefatta flera separata entreprenader som för närvarande bedöms ha en total genomförandetid om ca 5–10 år och motsvara ett värde om totalt ca 5–10 miljarder kronor. Framtida upphandlingar inom kvalificeringssystemet kan komma att avse ett eller flera affärspaket. För att delta i upphandlingar inom ramen för kvalificeringssystemet ska leverantören dels ha kvalificerats och godkänts av Svenska kraftnät i enlighet med vad som framgår av detta kvalificeringsdokument, dels vara registrerad i Achilles Utilities NCE (Achilles Utilities Nordics & Central Europe, www.achilles.com/utilities-nce/ (http://www.achilles.com/utilities-nce/)) under: Kod 4.9.10 Uppförande av luftledningar, torn (200 kV och däröver)Medlemsnivå: Silver eller Silver+Kraven i detta kvalificeringsdokument kan vid behov komma att uppdateras. Svenska kraftnät kommer att underrätta leverantörerna om ändringar och vilka eventuella kompletteringar som leverantören då kan behöva ge in för att fortsätta vara kvalificerad i kvalificeringssystemet. Svenska kraftnät kan också komma att avbryta kvalificeringssystemet. Kvalificeringssystemet är giltigt tills vidare och ansökningar kan lämnas in löpande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232210 Anläggning av luftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103383:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315400 Högspänningsanläggningar, 44212220 Ledningsmaster, stolpar och pålar