634941-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Drift av dataanläggning – IT-Drift
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-Drift
BeskrivningUpphandlingen avser att tillgodose Ineras övergripande behov av ändamålsenliga och tillförlitliga tjänster för IT-drift. Drifttjänsterna omfattar, men är inte begränsad till, datacenter- och nätverkstjänster, inklusive exempelvis compute-tjänster, databasdrift, backup- och återställningstjänster, nätverksinfrastruktur, internetaccess, övervakning, kapacitets- och prestandahantering, logghantering samt servicenivåhantering.
Intern identifierare2024110034
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72514000 Drift av dataanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 32580000 Datautrustning, 32584000 Datalagringsmedia, 48000000 Programvara och informationssystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72300000 Datatjänster, 72317000 Datalagring, 72318000 Dataöverföring, 72320000 Databastjänster, 72500000 Datortjänster, 72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000