635141-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Kvastar och borstar och diverse andra artiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städmaterial
Referensnummer: VF2022-00064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Moppar, skaft, stativ, golvskrapor, städdukar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00064 Städmaterial
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50 DISKBORSTAR51 PROPP TILL DISKHO52 DISKUNDERLÄGG53 RENGÖRINGSDUK AV MIKROFIBER FÖR RENGÖRING AV YTOR54 ENGÅNGS MIKROFIBERDUK FÖR STÄDNING PÅ OPERATIONSAVDELNING55 RENGÖRINGSDUK FÖR INSTRUMENT SOM SKA STERILISERAS56 RENGÖRINGSDUK FÖR RENGÖRING AV PATIENTSÄNGAR, BORD MM, ENGÅNGS57 RENGÖRINGSDUK NONWOVEN FÖR ENGÅNGSBRUK I KÖK OCH RENARE YTOR MED HÅLLARE58 RENGÖRINGSDUK NONWOVEN FÖR ENGÅNGSBRUK59 SKURDUK FÖR GROVRENGÖRING AV YTOR OCH UPPTORKNING AV KROPPSVÄTSKOR60 FÖNSTERSKRAPA MED SKAFT61 FÖNSTERSKRAPA MED LEDAT HANDTAG62 TVÄTTPÄLSHÅLLARE63 SOPRAKA/GOLVRAKA64 HANDSKRAPA FÖR ANVÄNDNING I STORKÖK65 GOLVSKRAPA MED DUBBLA BLAD FÖR STORKÖK66 GOLVSKRAPA FÖR STORKÖK67 HUSHÅLLSHANDSKE68 HINK UTAN LOCK69 HINK MED LOCK70 KLICKSKRAPA71 GLASSKRAPA72 LEVANGBORTSTE73 ENGÅNGS MOPPAR FÖR STÄDNING PÅ OPERATIONSAVDELNING74 FLERGÅNGSMOPP75 MOPPSTATIV76 SKAFT TILL MOPPSTATIV77 MOPP FÖR RENGÖRING AV WHITEBOARD OCH KONFERENSBORD78 RENGÖRINGSBOLL AV STÅL OCH NYLON79 SKURNYLON80 RENGÖRINGSSVAMP MED SKURNYLON81 MIKROFIBERSVAMP82 SKURBLOCK83 SOPBORSTE OCH SKYFFEL MED 1/2 LÅNGT SKAFT84 SOPBORSTE OCH SOPSKYFFEL MED REGLEBART SKAFT85 TOALETTBORSTE PLAST86 TVÅLULL87 REDSKAP TILL SVÅRÅTKOMLIG INTERIÖR OCH YTOR88 DÖRRKIL89 MÖBELBORSTE90 GOLVVÅRDSRONDELL DIAMANT91 GOLVVÅRDSRONDELL FÖR I-MOP92 GOLVVÅRDSRONDELL FÖR LÅNGTIDSBRUK93 GOLVVÅRDSRONDELL TILL HIGH-SPEED94 GOLVVÅRDSRONDELL MELAMIN95 KLISTERMATTA/KLIBBMATTA96 MIKROFIBER POLERDUK97 MOPP FUKTMOPPNING ULTRAMIKROFIBER FLERGÅNGSUpphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:7 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 28 000 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2023-05-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2025-04-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.