635166-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Hjullastare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Två stycken hjullastare till Gärstad avfallshanteringsanläggning 24-27t samt 27-30t
Referensnummer: 22/220
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av två stycken hjullastare, en stycken 27-30t och en stycken 24-27t till Gärstad avfallshanteringsanläggning.
Syfte och omfattning
Tekniska verkens verksamhet vid Gärstad avfallshanteringsanläggning avser att införskaffa en (1) stycken fabriksny hjullastare med totalvikt 24-27 ton samt en (1) stycken fabriksny hjullastare med totalvikt 27-30 ton. Vi söker maskiner med god arbetsmiljö, låga driftkostnader, tåliga och avsedda för hög beläggning året runt. Köpet inkluderar serviceavtal upp till maskinens livslängd - max sex (6) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen