63526-2022 - ResultatSverige-Gävle: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anbudsinfordran - Lärarresurser i juridik - Dynamiskt inköpssystem
Referensnummer: HIG-STÖD 2020/378
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Högskolan i Gävle avser inrätta ett Dynamiskt inköpssystem (DIS) för upphandling/köp av lärarresurser för genomförande av utbildningsprogram och fristående kurser där juridikämnet ingår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80300000 Högre utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett dynamiskt inköpssystem är en helt elektronisk metod för upphandling. Giltighetstiden för DIS:et är tio (10) år från och med att inbjudan annonserats. Inrättandet av DIS:et sker under giltighetstidens första 30 dagar. Annonsering samt kvalificering av ansökningar löper därefter fortsatt under hela giltighetstiden.
Inrättande av Dynamiskt inköpssystem (DIS)
Inbjudan till att delta i DIS-systemet
Högskolan i Gävle (Högskolan) inbjuder härmed leverantörer till att inkomma med Anbudsansökan (ansökan) för anslutning till dynamiskt inköpssystem avseende specifika upphandlingar/köp gällande lärarresurser inom juridikområdet.
Inom juridik och rättsvetenskap ger Högskolan juridiska kurser inom flera utbildningsprogram och även fristående kurser inom bland annat fastighetsrätt och skatterätt. Inom juridikämnet bedrivs kurser inom det Rättsvetenskapliga programmet med inriktning mot skatterätt och fastighetsrätt, Fastighetsmäklarprogrammet, Ekonomprogrammet, Lantmätarprogrammet, PA-programmet och Socionomprogrammet samt en del övriga utbildningar.
Denna Anbudsinfordran (inbjudan) syftar till att få leverantörer att ansluta sig till inköpssystemet i TendSign. Endast anslutna/kvalificerade leverantörer får sedan möjlighet att lämna anbud på kommande köp/upphandlingar i steg 2. Leverantörer blir inte bundna till att besvara varje enskild upphandling och lämnar bara anbud när man har möjlighet.
DIS:ets giltighetstid är t.o.m. 2031-04-26 23:59.
Under de inledande 30 dagarna inrättas DIS:et (från annonseringsdatum räknat). Leverantör som önskar delta redan från uppstart behöver inkomma med sin Anbudsansökan senast 2021-05-27 via Tendsign. Därefter kommer DIS:et fortlöpande annonseras under hela giltighetstiden. Kurser under hösten 2021 kommer att konkurrensutsättas direkt i samband med att DIS:et är inrättat och klart att användas för upphandling/köp.