Avtal avseende ordningsvaktstjänster inom södra blocket
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79713000 Vakttjänster
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Beställaren SL har i sin strategiska plan målet att bereda sina resenärer en trygg, säker och bekväm resa. Som del i de trygghetsresurser som åtgår för att nå detta mål har beställaren behov av en speciell trygghetsresurs, ordningsvakter, som ska skapa trygghet.