Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för elkonsulttjänster
Referensnummer: UH-2017-130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom BR fastigheters pågår normalt flertal projekt parallellt. Projekten varierar i löptid från cirka fem (5) månader till cirka fem (5) år och i värde från cirka 500 000 kronor till 300 000 000 kronor. Elkonsulttjänsterna utgör en mindre del av dessa projekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom BR fastigheters pågår normalt flertal projekt parallellt. Projekten varierar i löptid från cirka fem (5) månader till cirka fem (5) år och i värde från cirka 500 000 kronor till 300 000 000 kronor. Elkonsulttjänsterna utgör en mindre del av dessa projekt. I merparten av projekten anlitas elkonsult för uppdrag under någon del av projekten. Projekten kan avse nybyggnad, ombyggnad och underhåll.