63532-2022 - ResultatSverige-Täby: Tjänster utförda av parkeringsvakter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning
Referensnummer: SBN 2021/202-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser parkeringsövervakning i kommunen.
För allmän platsmark inom kommunen har kommunen beslutat om övervakning enligt lagen om kommunal parkeringsövervakning (SFS 1987:24) samt för kommunens tomtmark enligt lag om kontrollavgift (SFS 1984:318).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98351000 Parkeringsförvaltning, 98351100 Bilparkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet planeras att gälla 2 år från och med 2022-02-01 t.o.m. 2024-01-31 med möjlighet till förlängning med 1 + 1 år (total avtalstid 4 år). Exakta datum kommer att regleras vid avtalets tecknande.
Antal beräknad timmar uppskattas till ca 4500 per år.