635375-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Instrument och reagens för analys av specifika proteiner
Referensnummer: 2022-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Behovet avser ett helautomatiserat system inklusive reagens, för analys av immunglobuliner och komplementfaktorer. Analysprocessen ska vara integrerad på en och samma plattform. Till instrumentet ska även, reparationer, service, reservdelar och förbrukningsvaror såsom reagens, kalibratorer, kontroller etc. för alla analyter ingå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33696000 Reagens och kontrastmedel, 38434500 Biokemiska analysatorer, 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen