2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för deltagande vid naturvårdsbränningar och efterbevakning under perioden 2025-2026
Beskrivning: Länsstyrelsen i Västernorrlands län avser att teckna ramavtal med flera entreprenörer som med kort varsel kan medverka i länsstyrelsens egna naturvårdsbränningar och efterbevakning. Andra arbeten som mekaniska bränningsefterliknande åtgärder, röjningar, förberedande åtgärder etc. kan också bli aktuellt. Avrop kommer att göras i turordning efter hur långt bort man bor från bränningsområdet. Undantag kan komma att ske om särskilda skäl finns.
Intern identifierare: 512-454-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
Ytterligare klassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77200000 Skogstjänster, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231000 Skogsskötsel, 90720000 Miljöskydd, 92533000 Tjänster i naturreservat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000