635445-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel på rekvisition - Vätskor och nutrition 2022, SLL450
Referensnummer: FSN 2021-0221
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar rekvisitionsläkemedel (vätskor och nutrition) inom ett antal ATC-koder till de upphandlande myndigheter som framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upphandlingen avser att antal olika läkemedel/positioner, för mer information hänvisas till upphandlingsdokumenten.
Del nr: Position nr 56-63, 238-247, 250-251.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel, 33692000 Farmaceutiska lösningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett antal olika läkemedel/positioner, för mer information hänvisas till upphandlingsdokumenten.