635462-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undersökningstjänster 2022
Referensnummer: KS 2021/1441
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att ge deltagande nämnder och bolag inom staden möjlighet att anlita utomstående kompetens för genomförande av olika enkätundersökningar till exempel brukar-, kund- och medborgarundersökningar. Deltagande nämnder och bolag har även behov av kvalitativa undersökningar i form av till exempel fokusgrupper, panelundersökningar och intervjuer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79310000 Marknadsundersökningar, 79311000 Undersökningar, 79311100 Utformning av undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79312000 Marknadstestning, 79313000 Resultatuppföljning, 79314000 Genomförbarhetsstudie, 79315000 Sociala undersökningar, 79342310 Kundundersökningar, 79342311 Undersökning av kundtillfredställelse
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2