635483-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsentreprenad skede 1 Östra Sala backe etapp 3
Referensnummer: GSN-2022-00168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden upphandlas och drivs i samverkan mellan Uppsala kommun,
Stadsbyggnadsförvaltningen och Uppsala Vatten och Avfall AB.
Detta objekt omfattar etapp 3 och utförande av skede 1-arbeten*. Mindre del av skede 2-arbeten** kan förekomma.
Omfattning i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45213316 Anläggning av gångbana, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45231110 Rörläggningsarbete, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen