635484-2022 - ÄndringSverige-Södertälje: Dataarkivering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2022-1088 e-arkiv Kommunkoncerngemensam
Referensnummer: TI 2022-1088
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72252000 Dataarkivering
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tjänster inom e-arkiv. Kommunen har för närvarande e-arkivet Iipax archive från Ida Infront. Avtalet går ut och en ny upphandling av e-arkiv behöver göras.
Upphandlingen består av att införskaffa och införa ett kommunkoncernövergripande e-arkiv som tjänst. Införandet innebär dels en migrering från befintlig e-arkivlösning (Ida Infront – Iipax). Dels två pilotarkiveringar.
Det ska bli en kommunkoncerngemensam upphandling.