635567-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Datatjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter
Referensnummer: A2021/4459
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72300000 Datatjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning och upphandlingsföremål
SCB avser att upphandla ett mjukvarubaserat datacenter inklusive underliggande hårdvara, nätverk, lagring, server, dataskydd, management, licenser, support, livscykelhantering samt installation och migrerings tjänster.
Efter initialt införande avser SCB att ha möjlighet att köpa in hårdvara- mjukvara och konsulttjänster
för förädling av datacenter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 32400000 Nät, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48820000 Servrar, 72250000 System- och stödtjänster, 72317000 Datalagring, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) som Förhandlat förfarande med föregående annonsering. Med förhandlat förfarande avses ett förfarande där alla leverantörer kan ansöka om att få delta, men endast anbudssökande som av den upphandlande myndigheten inbjuds att delta får lämna anbud.
Tidplan för upphandlingen
Sista dag för inlämning av anbudsansökan är 2022-01-16 23:59.
Besked om vilka leverantörer som går vidare i upphandlingen för erhållande av anbudsinbjudan avses preliminärt lämnas 2022-01-31.
För information följer nedan även en övergripande planerad tidplan för de anbudssökanden som inbjuds att lämna anbud. Denna tidplan är dock preliminär och kan komma att justeras. En utförligare tidplan och process kommer att framgå av upphandlingsdokumentet:
Upphandlingsdokumentet avses skickas till utvalda leverantörer 2022-02-01.
Avtal beräknas tecknas 2022-04-20.
Avtalsperiod
Avtalet träder i kraft efter att båda parter undertecknat avtalet, dock tidigast Q2 2022.
SCB har för avsikt att teckna avtal om Datacenter med en (1) leverantör och att avtalet ska gälla under fem (5) år. Avsikten är också att SCB ska äga rätt men inte ha skyldighet att förlänga avtalet upp till två (2) år.
SCB avser att upphandla ett mjukvarubaserat datacenter inklusive underliggande hårdvara, nätverk, lagring, server, dataskydd, management, licenser, support, livscykelhantering samt installation och migrerings tjänster. Införandet ska ske i nya datahallar i Sverige kopplat till SCBs lokalförsörjningsstrategi.
Efter initialt införande avser SCB att ha möjlighet att köpa in hårdvara- mjukvara och konsulttjänster för förädling av datacenter.
SCB förväntar sig en governancemodell kopplade till införd lösning.