See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultmäklare för sociala tjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för Konsultmäklare för sociala tjänster för följande områden och för avrop successivt vid behov: Handledare inom socialtjänst, socialpsykiatri, LSS och äldreomsorgHandläggning inom socialtjänst, familjerätt, socialpsykiatri, LSS och äldreomsorgChefer till Socialförvaltningen och Vård och OmsorgsförvaltningenTjänsten omfattar förmedling av konsulter. Åtagandet innebär att leverantören ska förmedla konsulter från andra konsultföretag, och får inte förmedla konsulter som är anställda i det egna företaget. Se avsnitt 2 i kravspecifikation för närmare definition av omfattning av tjänster. Under åren juli 2020 till december 2024 har Sigtuna kommun köpt konsultmäklartjänster inom sociala tjänster för uppskattningsvis 46 600 000 kr. Köpen fördelar sig enligt följande:- 58 st handledare till en omsättning på 4 600 000 kr- 51 st handläggare till en omsättning på 42 000 000 kr Beräknat värde på detta kontrakt är 46 000 000 kr.Takvolymen för kontraktet är 75 000 000 kr.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107741:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311200 Social omsorg för handikappade, 85312000 Socialvård utan inkvartering, 85320000 Socialvård, 85321000 Administration inom socialtjänsten