635746-2021 - ResultatSverige-Ludvika: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggprojektledning
Referensnummer: GNU 2021/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar byggprojektledning och där tillhörande tjänster. Detta omfattar projektledning, byggledning, BAS-P-ansvar,
kontrollansvar enligt PBL och besiktningstjänster för mindre projekt. Även entreprenadbesiktningstjänster kan komma att avropas för mindre projekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Konsultområde Gagnef
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71541000 Byggteknisk projektledning, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad avropsvolym:
Gagnef kommun & Gagnefbostäder AB: 1500 timmar/år
Konsultområde Avesta
Del nr: 2
Avesta kommun: 75 timmar/år