635754-2021 - ResultatSverige-Säffle: Avfallstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av matavfall
Referensnummer: TFNSÅ-2021-127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun avser upphandla transport av matavfall till behandlingsanläggning enligt upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar transport av utsorterat matavfall i lastväxlarflak från Östby Miljöstation, placerad i Åmåls kommun, till kommunen avtalad biogasanläggning f.n. placerad på Mosseruds avfallsanläggning utanför Karlskoga. Adressen till platsen är Gottebol 207, 691 93 Karlskoga.