63576-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Geologiska och geofysiska instrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Magnetotelluric (EM) Instruments
Referensnummer: LTU-4369-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38200000 Geologiska och geofysiska instrument
II.1.4.
Kort beskrivning
LTU wish to obtain new equipment for Magnetotelluric electromagnetic geophysical measurements. The procurement is for:
— four (4) full five components (2xE, 3xH) magnetotelluric instruments (dataloggers);
— five (5) two components (2xE) magnetotelluric instruments (dataloggers);
— twelve (12) induction coil magnetometers 0.001 – 40 000Hz for 4 full systems;
— two (2) sets of high frequency (3 component triplets) induction coil magnetometers 1000 Hz – 250kHz;
— two (2) sets of high frequency (4) electric input buffer preamplifiers;
— options for add-on modules, software and hardware.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38200000 Geologiska och geofysiska instrument, 38260000 Geofysiska instrument för fältstyrkemätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— twelve (12) induction coil magnetometers 0.001 – 40 000 Hz for 4 full systems;