635790-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nobelhallen och Simhall/Badhus
Referensnummer: 2022-071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskogas Nobelhallområde står inför förändring.
Karlskoga Kommun har för avsikt att bygga ett nytt modernt badhus och samtidigt renovera
Nobelhallen så invånarna i Karlskoga kan fortsätta sina upplevelser. Det nya badhuset ska placeras
intill Nobelhallen och Nobelstadion där möjligheterna finns att nyttja överskottsenergi och liknande
synergier mellan byggnaderna/anläggningarna för att minska driftskostnaderna samt att möjliggöra
billigare kostnader för besökarna till anläggningarna.
Både ett nytt badhus och en renovering av nobelhallen ingår i projektet och även om det finns
begränsningar så är möjligheterna att skapa ett produktivt projekt med båda
byggnaderna/anläggningarna. Nobelhallen kommer att vara i drift under hockeysäsongen med lite
mindre arbeten men badhuset kommer att kunna byggas och planeras samtidigt som hallen
renoveras.
Utöver de två angivna delprojekten finns behov avseende att göra en översyn gällande
parkeringsområde för besökande till området
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser en Totalentreprenad med samverkan som samarbetsform (partnering). Beställaren äger rätt vid beslut om att genomföra fas 2 välja om entreprenaden ska genomföras fortsatt som totalentreprenad med samverkan som samarbetsform (partnering) eller om fas 2 ska genomföras som en totalentreprenad till fast pris med/utan indexreglering.