See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Särskilt boende enligt SOL i Nynäshamns tätort (20 platser)
Beskrivning: Nynäshamns kommun upphandlar 20 platser Särskilt boende enligt SOL i Nynäshamns tätort.
Intern identifierare: SON/2024/0348/059
Typ av förfarande: Konkurrensutsatt anbudsförfarande (artikel 5.3 i förordning 1370/2007)
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen avser särskilt boende enligt SoL i Nynäshamns tätort och omfattar permanenta särskilda boendeplatser för personer som är över 65 år och är i behov av somatisk vård och omsorg och/eller har kognitiva sjukdomar/demens. Leverantören ska tillhandahålla 20 stycken särskilda boendeplatser, behov av parboende kan komma att bli aktuellt varvid boendet ska vara utformat så det är möjligt för leverantören att erbjuda detta i minst en men helst flera av lägenheterna. Boendeplatserna ska vara lokaliserade på samma geografiska plats/adress.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85311000 Social omsorg med inkvartering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsformulär
Beskrivning: Upphandlingen avser särskilt boende enligt SoL i Nynäshamns tätort och omfattar permanenta särskilda boendeplatser för personer som är över 65 år och är i behov av somatisk vård och omsorg och/eller har kognitiva sjukdomar/demens. Leverantören ska tillhandahålla 20 stycken särskilda boendeplatser, behov av parboende kan komma att bli aktuellt varvid boendet ska vara utformat så det är möjligt för leverantören att erbjuda detta i minst en men helst flera av lägenheterna. Boendeplatserna ska vara lokaliserade på samma geografiska plats/adress.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Utvärdering av kvalitet
Beskrivning: Kvalitetsbedömning genom värdering av kompetens, aktivering av brukare, plan för välfärdsteknik, hållbarhet, utomhusmiljö, hyressättning samt leveranstidpunkt av 20 platser.