635896-2022 - PlaneringSverige-Jönköping: Vakttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster - RFI
Referensnummer: 22/215
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79713000 Vakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bevakningstjänster bestående av rondering och utryckning vid larm på listade kommunala objekt.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Bevakningstjänster.
Omfattning
Uppdraget avser bevakningstjänster för löpande avrop under en 4-års period. Uppdragen kan komma att variera under året och även under dygnet med ett generellt större behov under sommarhalvåret. Inför och under skollov och storhelger läggs extra mycket fokus på ungdomar samt socialt utsatta områden.
Det kan även finnas behov av besläktade tjänster av bevakning som exempelvis väktarassistans med hund, ordningsvakter, personligt skydd vid hot och dylikt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser bevakningstjänster för löpande avrop under en 4-års period. Uppdragen kan komma att variera under året och även under dygnet med ett generellt större behov under sommarhalvåret. Inför och under skollov och storhelger läggs extra mycket fokus på ungdomar samt socialt utsatta områden.