See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal styr och regler 2024
Beskrivning: Upphandling avser ramavtal för leverans av styr- och reglertjänster, -produkter och -entreprenader inom fastighetsautomation. Omfattningen består av uppdrag såsom avhjälpande underhåll, entreprenader, ombyggnationer och nyinstallation inom AB Ängelholmshems, AB Ängelholmslokalers och Ängelholms kommuns befintliga byggnader. Ramavtalsentreprenören ska även svara för projektering. Avrop genom rangordning resp. förnyad konkurrensutsättning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101814:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45315100 Eltekniska installationer, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning