Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling laboratorieautomation
Referensnummer: RS/222761
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland ska upphandla laboratorieautomation till Centralsjukhuset i Karlstad samt analysinstrument som ansluts till automationen i Karlstad. Därutöver ingår analysinstrument som placeras i Arvika och i Torsby. Analysinstrumenten ska tillhöra samma instrumentfamilj för att säkerställa redundans och att alla analyssvar blir jämförbara samt underlätta utbildning och felsökning.
Analysutrustningen i Karlstad avser allmänkemiska-, immunologiska- och serologiska analyser.
Analysutrustningen i Arvika och Torsby avser allmänkemiska- och immunologiska analyser.
Upphandlingen avser även reagenser, kalibratorer och övriga förbrukningsartiklar som krävs för att producera analysresultat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33127000 Utrustning för immunanalys, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38430000 Detektions- och analysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen