Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LC-OCT för forskning
Referensnummer: 2022-O001677
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
LC-OCT för kliniskt patientnära forskningsprojekt
Utrustningen kombinerar konfokallasermikroskopi med optisk koherenstomografi (OCT) i samma avbildningsapparatur. Teknologin LC-OCT är en icke-invasiv avbildningsteknik som ger vertikala histologi-liknande bilder med mycket hög upplösning och kommer användas för tumöravbildning och tumörbedömning preoperativt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38510000 Mikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utrustningen är att betrakta som ett kombinerat lasermikroskop, som man håller mot den hudtumör som ska undersökas, och det genereras då en digital bild som kan liknas vid den bild patologerna kan se när en tumör är bortopererad och nedsnittad till tunna tumörsnitt för att bedömas i vanligt ljusmikroskop. Fördelen är att man gör undersökningen direkt på huden och utan att först behöva göra själva operationen