636054-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk – Västerbron Etapp 1
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVästerbron Etapp 1
BeskrivningUpphandlingen omfattar etapp 1 av renovering av Västerbron och omfattar i stort utbyte av mittrefug, fuktisolering, dagvattensystem samt förebyggande åtgärder på stål- och betongkonstruktioner.
Intern identifierareT2024-02321
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
Ytterligare klassificering (cpv): 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45223200 Konstruktionsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareVästerbron Etapp 1