636056-2021 - ResultatSverige-Huddinge: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av krosstjänster
Referensnummer: 2021/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SRV bedriver en omfattande verksamhet av mottagning och förädling av ett brett spektrum av avfallsslag.
Förädling sker genom utsortering till materialåtervinning och krossning till bränslefraktioner.
Denna upphandling avser krossning och siktning av material så som returbränsle, grovkross, returträ, kompost, skogsflis och
deponi. För vidare beskrivning se punkt 4.2 samt 4.3.
SRV har för avsikt att som utkomst av denna upphandling teckna avtal med en leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77120000 Komposteringstjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen