636068-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter projektering el och belysningsanläggningar mark
Referensnummer: KS-UH/2023:39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Dnr KS-UH/2023:39
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast 2023-08-31
Upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för utförande av uppdrag av varierande storlek. Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier och förprojektering till utbyggnadsskedet. Upphandlingen innefattar konsultkategorin EL- och BELYSNINGSANLÄGGNINGAR MARK.
AUB.24 Sista dag för A att ställa frågor är den 2023-08-18
AUB.24 B kommer inte vara tillgänglig för frågor under perioden veckorna 28 – 32.
AUB.24 Sista dag för B att ge svar på frågor är den 2023-08-23
AUB.23 Sista dag för utskick av KFU är den 2023-08-23
AUB.31 Referenstagning kommer ske under veckorna 36 – 39.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art, omfattning och mängd
Konsulter för el- och belysningsprojektering i mark/utemiljö.
Beställaren avser att i första hand avropa konsulttjänsterna i samband med:
ny-, om- och tillbyggnader av infrastruktur och anläggningar i form av gator med tillhörande trafiksignalsystem och gatubelysning, konstbyggnader, VA-ledningar inklusive pumpstationer, tryckstegringsstationer och dagvattenanläggningar, torg, trädgård och parker samt skydd mot översvämning, buller och skred och övrig infrastruktur
samhällsplanering och plangenomförande
Uppskattad volym för konsultkategorin beräknas till 10 miljoner kr.
Takvolymen för upphandlingen är 15 miljoner kr.