636097-2025 - Resultat
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten – Horndal - Avesta KL13 S1 ledningsförnyelse
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelHorndal - Avesta KL13 S1 ledningsförnyelse
BeskrivningObjektet avser i huvudsak förnyelse av en ny 220 kV-luftledning mellan station Horndal och station Avesta. Den befintliga 220kV ledningen ska rivas och en ny 220kV luftledning ska resas, majoriteten av ledningen ska byggas i samma ledningsgata förutom en sträcka på ca 5 km där ledningen ska gå i ny ledningsgata. Terrängen är mycket varierande utefter ledningen och är delvis kuperad och svårframkomlig. Detta gäller även för tillfartsvägar till ledningsgata och stolpplatser. Det finns partier med öppna landskap och jordbruksmark, men även större skogspartier, våtmarkspartier och berg i dagen.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105794:Lot:1