See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT- utbildning
Beskrivning: Upphandlingen avser att teckna ramavtal med flera leverantörer rangordnade för varje delområde. Övriga en angivna utbildningar som önskas kommer att konkurrensutsättas genom förnyad konkurrensutsättning inom varje delområde. Delområde 1 Kontorsstöd Delområde 2 Kurser i programmering Delområde 3 Kurser i databaser/databehandling Delområde 4 Kurser i systemadministration och OS Delområde 5 Övriga IT-kurser
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kontorsstöd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98064:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning, 80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kurser i programmering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98064:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kurser i databaser/databehandling
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98064:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Kurser i systemadministration och OS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98064:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Övriga IT-kurser
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98064:Lot:5