636240-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kil: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och underhåll av Visma Personec P
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Kils kommun har för avsikt att ingå avtal med Visma PubliTech AB, org nr 556515-6196, Box 30122, 104 25 Stockholm, avseende underhåll och support av Löne- och HR-administrativt system ”Visma Personec P” med tillhörande 3:e partsprodukter. Kommunen har idag en icke exklusive, icke överlåtelsebar och icke tidsbegränsad nyttjanderätt till programprodukten Visma Personec P.
Personaladministrativa systemet Visma Personec P inkluderas de moduler och tredjepartsprodukter som kommunen avser nyttja, systemet behöver för att fungera göra kontinuerliga uppdateringar,
förbättringar och felrättningar.
Avtalstid; 2022-01-01---2026-12-31 med möjlighet till 1+1 års förlängning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen