636515-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceresor 2024: Skolskjutsresor med buss
Referensnummer: SMF-2023-05553
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar: Fast skolbusstrafik
Skolbusstrafik avser fasta turer enligt särskilt schema 178 dagar/år.
Leverantören har möjlighet/frihet att planera sina rutter/turer utifrån de krav på hållplatser, tider och elevantal som finns angivna enligt schema. Restiden, enkel väg bör inte överstiga ca 60 minuter för en elev i årskurs F-6. För en elev i årskurs 7–9 bör restiden inte överstiga ca 75 minuter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen