Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemintegrationstjänster för styr- och övervakningssystem, Schneider EBO/Trend IQVision
Referensnummer: FSK 2022/284
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för systemintegrationstjänster avseende styr- och övervakningssystem till beställarens befintliga fastighetsbestånd, för del 1. överordnat system av fabrikat Schneider EBO respektive del 2. ÖS av fabrikat Trend IQVision.
Uppdraget omfattar ca 380 timmar per år per delområde. Omfattningen kan komma att variera under avtalstiden och kan komma att utökas från en till tre arbetsdagar per vecka.
Beställaren har för avsikt att träffa avtal med en leverantör per delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2