63661-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Vägtransporter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av biogödsel till lantbrukare och substrat till biogasanläggning
Referensnummer: 19/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Transport av biogödsel till lantbrukare och substrat till biogasanläggning.
Syftet med uppdraget är att L på ett effektivt och professionellt sätt ska företräda B och transportera biogödsel samt substrat mellan, av B eller av B samarbetspartners, angivna platser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte
Omfattning
Uppdraget omfattar transport av biogödsel och substrat.
Transporterna som körs idag är uppdelade på två bilar och två skift. Totalt sker transport cirka 16 timmar per bil och dygn med trailerdragare. Under perioden mars till slutet på maj ökar behovet av transporter och transport sker 24 timmar per dygn.
Biogödsel (transport med trailerdragare)
Producerar ca 100 000 ton jämt fördelat över ett år.
Gödselbrunnen i Linköping rymmer cirka 4000 m3.
Substrat (transport med trailerdragare)
Vid beställning en gång/vecka ska L hämta substrat vid Lithells fabrik i Sköllersta och levereras till Linköping (Åby). Volymerna varierar mellan 15-20 ton/gång.
Substrat (transport med trailerdragare och lastväxlare)
I dagsläget kör aktuell L substrat från Vårgårda till Linköping ca 1 gång/vecka med trailerdragare och ca 1 gång/vecka med lastväxlare (körs idag med tre flak).
TS-haltBiogödseln har en TS-halt på cirka 4,5 procent.
Försäljning och planeringB har idag ett samarbete med en leverantör som ombesörjer placeringen av gödseln. L ska i samråd med aktuell L som ombesörjer placeringen av gödseln planera transporterna så att de blir så effektiva som möjligt ur miljö- och ekonomisynpunkt.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig B rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.