See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elektrikertjänster
Beskrivning: Ramavtalet omfattar Elektrikertjänster. Exempel på tjänster som kommer att avropas är arbeten kopplade till service och underhåll av fastigheter, renoveringar av lokaler, delta i mindre byggprojekt, utbyten av elkomponenter, felsökning av elektriska installationer, bistå vid besiktningar, utbyte av maskiner och utrustning samt tjänster av motsvarande typ. Ramavtalet omfattar också möjlighet för beställaren att avropa utförandet av de kontroller och dokumentera det som åligger beställaren, som innehavare av elanläggningar, enligt Elsäkerhetsverkets föreskrift ELSÄK-FS 2022:3 - ”Elsäkerhetsverkets föreskrifter och allmänna råd om innehavarens kontroll av starkströmsanläggningar och elektriska utrustningar” eller motsvarande gällande dokument. I samband med denna föreskrift kan det även ingå att upprätta ny kontrollrutin eller revidera RISE befintliga rutin enligt gällande ELSÄK-FS 2022:3. Upphandlingen är uppdelad på fem olika geografiska områden. Under del tre framgår vilka orter inom respektive område RISE i dagsläget har verksamhet med behov av efterfrågade tjänster. Region Syd • Region Väst • Region Mälardalen (Öst) • Region södra Norrland • Region norra Norrland • Anbud kan lämnas på ett eller flera geografiska delområden.
Intern identifierare: 24/29
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Region Syd
Beskrivning: Delområdet omfattar orterna: Lund • Växjö • Alnarp • Karlskrona • Olofström • Tjänster kan även komma att efterfrågas på andra orter inom angivet geografiskt område.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Beskrivning: Ramavtalet omfattar Elektrikertjänster. Exempel på tjänster som kommer att avropas är arbeten kopplade till service och underhåll av fastigheter, renoveringar av lokaler, delta i mindre byggprojekt, utbyten av elkomponenter, felsökning av elektriska installationer, bistå vid besiktningar, utbyte av maskiner och utrustning samt tjänster av motsvarande typ. Ramavtalet omfattar också möjlighet för beställaren att avropa utförandet av de kontroller och dokumentera det som åligger beställaren, som innehavare av elanläggningar, enligt Elsäkerhetsverkets föreskrift ELSÄK-FS 2022:3 - ”Elsäkerhetsverkets föreskrifter och allmänna råd om innehavarens kontroll av starkströmsanläggningar och elektriska utrustningar” eller motsvarande gällande dokument. I samband med denna föreskrift kan det även ingå att upprätta ny kontrollrutin eller revidera RISE befintliga rutin enligt gällande ELSÄK-FS 2022:3. Upphandlingen är uppdelad på fem olika geografiska områden. Under del tre framgår vilka orter inom respektive område RISE i dagsläget har verksamhet med behov av efterfrågade tjänster. Region Syd • Region Väst • Region Mälardalen (Öst) • Region södra Norrland • Region norra Norrland
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Elektrikertjänster Generell del
Beskrivning: Elektrikertjänster
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Region Väst
Beskrivning: Delområdet omfattar orterna: Borås • Jönköping • Karlstad • Göteborg • Mölndal • Bäckhammar/Kristinehamn • Tjänster kan även komma att efterfrågas på andra orter inom angivet geografiskt område.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Region Mälardalen (Öst)
Beskrivning: Delområdet omfattar orterna: Stockholm • Kista • Uppsala • Södertälje • Västerås • Norrköping • Linköping • Eskilstuna • Tjänster kan även komma att efterfrågas på andra orter inom angivet geografiskt område.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Region södra Norrland
Beskrivning: Delområdet omfattar orterna: Hudiksvall • Sundsvall • Örnsköldsvik • Umeå • Tjänster kan även komma att efterfrågas på andra orter inom angivet geografiskt område.
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Region norra Norrland
Beskrivning: Delområdet omfattar orterna: Piteå • Skellefteå • Luleå • Tjänster kan även komma att efterfrågas på andra orter inom angivet geografiskt område.