636787-2023 - ResultatSverige-Malmö: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering inom VASYD
Referensnummer: 20/01673
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av avfallshantering för VA Syds anläggningar. Avfallshantering för att erhålla hämtning, transport och hantering av anläggningarnas källsorterade fraktioner samt farligt avfall.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal gällande avfallshantering för VA Syds anläggningar i syfte att erhålla hämtning, transport och hantering av anläggningarnas källsorterade fraktioner samt farligt avfall.