636804-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk bevakning 2022, SLL1622
Referensnummer: FSN2022-0025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Stockholm upphandlar ramavtal med upp till 10 leverantörer avseende teknisk bevakning, 2+2 år kombinerad typ med rangordning och förnyade konkurrensutsättningar vid vissa förutsättningar. Avser byggtekniska skalskydd, passerkontroll, porttelefon, inbrottslarm, bråk- och överfallslarm, personlarm, kamerabevakning CCTV, brand- och utrymningslarm och överordnade system. Partnerkontrakt nyckelservice, jourservice, löpande besiktningar installationer, avhjälpande kan avropas. Entreprenadkontrakt ABT06 kan avropas.
Region Stockholms huvuduppgift är att se till att länets invånare har tillgång till en väl fungerande hälso- och sjukvård och kollektivtrafik. Regionen står även för den långsiktiga planeringen för regionen, skapar förutsättningar för tillväxt samt bidrar till kulturen i länet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35125000 Övervakningssystem, 35125300 Övervakningskameror, 42961100 Passerkontrollsystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 51110000 Installation av elektrisk utrustning, 79711000 Larmövervakningstjänster, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Stockholm upphandlar upp till 10 ramavtal för teknisk bevakning, 2+2 år kombinerad typ med rangordning och förnyade konkurrensutsättningar vid vissa förutsättningar. Avser byggtekniska skalskydd, passerkontroll, porttelefon, inbrottslarm, bråk- och överfallslarm, personlarm, kamerabevakning CCTV, brand- och utrymningslarm och överordnade system. Partnerkontrakt nyckelservice, jourservice, löpande besiktningar installationer, avhjälpande kan avropas. Entreprenadkontrakt ABT06 kan avropas. Takvolym 207MSEK.