636818-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Funktionellt stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kognitiva hjälpmedel; veckoschema, endagsschema, sinnesstimulerande sittdyna och tyngdfilt
Referensnummer: IN-IN22-0369
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33180000 Funktionellt stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal för köp av veckoschema, endagsschema, sinnesstimulerande sittdyna och tyngdfilt i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 6,5 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 6,5 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33193221 Dynor till rullstolar, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen