636879-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Skanning och fakturering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skanning och fakturahantering
Referensnummer: 2023/337UH-2023-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79999000 Skanning och fakturering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skanning av leverantörsfakturor, mottagande och utskick av kundfakturor och andra typer av aviseringar.
Tjänsten omfattar även arkivering och hantering av handlingar, gallringsregler, sekretess mm. Leverantören ansvarar för samtliga handlingar, underlag och material, såväl i pappersform som i elektronisk form.
Beräknad volym uppskattas till ca 6 000 st leverantörsfakturor per år.
PDF-fakturor uppskattas till ca 3000 st per år.
Pappersfakturor uppskattas till ca 3000 st per år.
Antal kundfakturor uppskattas till ca 35 000 st per år, varav ca 20 000 st skrivs ut, kuverteras och skickas i pappersformat.
E-fakturor beräknas till ca 10 000 st per år.
PDF-fakturor beräknas till ca 5 000 st per år.
Övrigt:
Antal aviseringar uppskattas till ca 15 000 st, som skrivs ut, kuverteras och skickas i pappersformat.
Antal protokoll uppskattas till ca 14 000 st, som skrivs ut, kuverteras och skickas i pappersformat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens uppskattade värde är 2 800 000 kronor.
Volymen är en uppskattning baserad på tidigare års statistik samt en analys av RSGs framtida behov. De verkliga volymerna kan komma att under- eller överstigas, dock inte mer än för avtalet angiven takvolym. De upphandlande myndigheterna förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.