636896-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel grossist
Referensnummer: 19/234
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av livsmedel för storkök inom äldreomsorg, skola och förskola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 488 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15894700 Charkuterivaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15911000 Alkoholhaltiga drycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende livsmedel till framförallt skolor, förskolor och äldreomsorg inom Jönköpings kommun. Jönköpings kommun har tecknat avtal med en distributör som ska utföra samtliga leveranser av livsmedel mellan distributörens distributionscentral i Jönköping och Jönköping kommuns enheter. Det innebär att antagen anbudsgivare enbart kommer att leverera till en leveransadress.
Omfattning
Upphandlingen avser framför allt livsmedel inom varugrupperna kolonial, djupfryst, färskt kött och chark men även till en viss del kylvaror/färskvaror och alkoholhaltiga drycker. Kommunen har separat mejeriavtal.
Ramavtalet vänder sig i första hand till storköksverksamheter som har behov av regelbundna leveranser av storköksförpackade livsmedel. Jönköpings kommun servarar ca 30 000 portioner varje dag. Antalet nuvarande beställande enheter och frekvensen av beställningar framgår av bifogad bilaga Beställningsfrekvens och GLN och är ca 190 st
Antalet beställande enheter kan minska och tillkomma under avtalstiden.
Jönköpings kommun har som mål att öka andelen ekologiska livsmedel.
Jönköpings kommun är diplomerad till en Fairtrade City och arbetar aktivt med att öka andelen rättvisemärkta varor.
Jönköpings kommun vill främja svenskproducerade produkter i så stor omfattning som möjligt.
Inköp av livsmedel upp till direktupphandlingsgränsen kommer att kunna göras under avtalsperioden för att stödja mindre livsmedelsproducenter i kommunen.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 488000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 650000000 kr
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.