636934-2023 - ÄndringSverige-Örnsköldsvik: Avfallstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av slam
Referensnummer: UH-2023-212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Miljö och vatten i Örnsköldsvik AB upphandlar omhändertagande av avloppsslam
-   (rötat slam, fraktion 1) från reningsverk. Uppdraget omfattar ca 3000 ton/år.
-  (orötat slam, fraktion 2) från fällningsdammar. Sedimenterat under lång tid i dammar, rens/skräp är borttaget via slamavskiljare. Uppdraget omfattar ca 1000 ton/år.
-  (orötat slam, fraktion 3) från slamlaguner. Uppsamlat trekammarbrunnsslam. Uppdraget omfattar ca 1000 ton/år.