636936-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallstjänster - verksamhetsavfall och FNI
Referensnummer: 208/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar följande tjänster:
Hämtning av producentmaterial och farligt avfall från kommunens verksamheter samt övriga avtalsanvändare, bostäder och verksamhetslokaler samt till samtliga fastigheter förvaltade av Göteborgs stads bostadsbolag inom Framtidenkoncernen.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden:
Delområde 1: Verksamhetsavfall inkl. farligt avfall
Delområde 2: Fastighetsnära insamling av producentmaterial och el-avfall (FNI)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen