63696-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: UH-2022-230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av revisionstjänster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar revisionstjänster för Sigtuna kommun och kommunens bolag AB Sigtuna hem, Sigtuna vatten och renhållning AB, Tagun AB och ENOP Energioperatörerna AB. Uppdraget omfattar att biträda de förtroendevalda revisorerna av Sigtuna kommuns nämnder och styrelser i enlighet med kommunallagens bestämmelser, god revisionssed och av fullmäktige fattat reglemente för kommunrevisionen.
Revisionsarbetet i kommunen omfattar förvaltnings- och räkenskapsrevision inklusive granskning av årsredovisning och delårsrapport.